Blog
Místo pro zápisky ze života

Jak přežít dogtrekking aneb co má šnek v domečku (1.) - Pes


Vzhledem k tomu, že se netenčí otázky „prvotrekařů“, rozhodla jsem se, že se pokusím sepsat své zkušenosti s tím, jak přežít dogtrekking. Tento článek nikomu neukáže, jak vyhrát, a je mi jasné, že s lecčíms se bude dát oponovat. Kolik je trekařů, tolik je různých zkušeností – a ty nejlepší jsou ty vlastní. Nicméně pokud vás tento textík alespoň navede k tomu, jak o vybavení na trek přemýšlet, splní svůj účel. :o)

Pes by měl vlastnit postroj, nejlépe tažný. Zjednodušeně řečeno existují dva druhy tažných postrojů: s tzv. dlouhou zádí (SLED) a s tzv. krátkou zádí (GUARD). Pokusím se shrnout jejich hlavní výhody a nevýhody:
GUARD: pes je na něm lépe ovladatelný, někdy se proto postroj označuje také jako vodicí. Záleží na konkrétním typu postroje – někdy má očko pro uchycení canicrossové (CC) šňůry hned mezi lopatkami psa, někdy kus za nimi. Nejdále však zhruba v půli zad. Další výhodou postroje typu guard je, že je alespoň částečně seřizovatelný, takže pejsek v něm může trochu poporůst. Také se někdy říká, že na dogtrekking a canicross je vhodnější, protože CC šňůra jde od hřbetu psa poměrně nahoru k pasu psovoda.
SLED: pes v něm má lépe rozložený tah na celé tělo. Ale je v něm také hůře ovladatelný, protože očko na uchycení CC šňůry je až u kořene ocasu, a pokud pejska potřebujete někam popotáhnout, postroj se ochotně shrne a pes se pak špatně ovlivňuje pomocí vodítka. Někdy se říká, že tento postroj je vhodnější pro sporty jako tahání saní nebo třeba koloběžky, protože CC šňůra pak jde relativně rovně od hřbetu psa.

 
postroj SLEDpostroj GUARDpostroj SLED


Osobně dávám na dogtrekking přednost postroji typu guard. Přeci jenom pejsků potkávám cestou hodně a je třeba se některým vyhnout. Jindy je třeba psa usměrnit na lávku či jinou úzkou cestu, pokud potřebuju, aby mi pes šel „za patama“ a netáhl mě s kopce, pak se ani jemu postroj neshrnuje a lépe ho navedu, kde ho chci mít.

Ale popravdě řečeno – Deny nosil brašničky. Naše jsou seřizovatelné asi 6 přezkami, polstrované na břiše i na hrudním popruhu... ...a chodí s námi už asi šest let, takže něco vydrží. Mají kovové očko kousek před lopatkami psa. Uznávám, že Deny není extrémně tahací, tak nevím, jestli by očko nebo jeho přišitý úchyt vydržely nějaké extrémní škubnutí tahacího psa při startu, ale běžného poškubávání a občas i tahu vydržely fakt hodně.

Když jsme u brašniček. Odborné zdroje udávají, že trénovaný pes unese až třetinu své váhy. Ráda bych to poopravila – je nutno uvažovat i o délce a náročnosti trati, po které pes zátěž nese. Po dlouhém testování jsem přišla na to, že pro dogtrek (long – 100km) je ideální zátěž pro Denyho (30 kg) je zhruba 1/6 jeho váhy, tedy 4-5 kg. V brašnách si pak nese: vodu (pro nás oba), svoje žrádlo (granulky), asi půlkila sýra (pro něj) a několik drobností pro vyvážení brašen (obě strany by měly být zatíženy zhruba stejně) – pláštěnku, jabko,... A v neposlední řadě psí misku. Tu doporučuju skládací z pogumovaného plátna (je skladná, lehká a udrží vodu po celou noc na bivaku).

Další nezbytnou výbavou pro pejska je CC šňůra, canicrossový popruh, skijöringová šňůra... Prostě vodítko s amortizérem. Tzv. gumicuk slouží k tomu, aby tlumil nárazy (třeba při škubnutí) na páteř psa, a potažmo i psovoda. Pokud nejsou penízky na profi gumicuk, bohatě postačí jeho náhražka, vytvořená ať už z pavouku, který slouží k uchycování nákladů na střechu aut (nutno odstranit kovové háčky na koncích!), nebo z tlustšího gumového lana (ze kterého se vyrábí právě ti pavouci). Půlmetru gumy s očky a karabinami na koncích – a máte super gumicuk! Vřele doporučuji ať už CC šňůru nebo domácky vyrobený gumicuk umístit blíže k sobě, pevnou část vodítka blíže k psovi. V případě nutnosti je pak jednodušší šáhnout kus od sebe a držet psa na pevném vodítku, než se s ním přetahovat na gumě...

Wami

Odkazy
© 2010 - 2014. Provozovatel eshopu: 4dox Rychlý kontakt: info@neztratimse.cz | 774 117 093
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace