Blog
Místo pro zápisky ze života

Pár rad a doporučení v souvislosti s línáním pejsků


S přicházejícím jarem a oteplením začínají naší psí miláčkové intenzivně měnit srst - línat. Vypadává stará srst a je nahrazena novou. Když srst naroste do určité délky - podle plemene, tak se pak její růst zastaví a po určité době jsou chlupy, které odumírají, vytlačeny srstí novou. U psů chovaných venku vypadává většinou v chomáčích. Začíná padat od zadní části dopředu. Vypadává postupně tak, aby nevznikala holá místa. Samotný proces línání velmi ovlivňuje délka dne a množství světla, u fenek pak cyklus hárání, březosti a odchovu štěňat. Aby rostla nová srst, měla by se odumřelá stará srst odstraňovat co nejdřív a to denním vyčesáváním. Je důležité pro zdravou kůži. Krátkosrstí psi by se neměli kartáčovat proti směru růstu srsti. Může dojít k lámání chlupů a zapichování do kůže, která je pak podrážděná. Línání v bytě je nepříjemné. Rychlost můžeme ovlivnit použitím přípravků, které obsahují vitamíny a jiné látky, které podporují růst srsti a tím urychlují i výměnu srsti.  

Psi využívají asi 25% svého denní příjmu bílkovin k růstu srsti. Chlupy rostou ve třech fázích a celý cyklus u zdravých zvířat trvá přibližně měsíc. Během této doby by mělo být znatelné zlepšení stavu srsti při podávání přípravků na srst. 

Důležitý je obsah biotinu ze skupiny vitamínů B, dále mikroprvky zinek, síra a měď. Z dalších látek např. omega 3 mastné kyseliny obsažené v olejích - rybí,  panenský olivový, lněný nebo dýňový. Nedostatek se projevuje hrubou, suchou a křehkou srstí, lupy, špatným hojením ran a šupinatou kůží. Bývá u psů, kteří jsou krmeni krmnou dávkou s nízkým obsahem tuku bez dostatečného množství rostlinného oleje. Biotin se účastní tvorby různých enzymů a štěpení sacharidů, tuků a bílkovin z potravy, jen tak je může organismus využit. Biotin má zvláštní význam pro využití glukózy, základního paliva pro organismus a pro udržování zdravé srsti.  Zinek potřebuje každá buňka v těle. Je součást enzymů – chemických látek, které v organismu ovlivňují všechno – od trávení po hojení ran. Je důležitou složkou imunitního systému a pomáhá v boji proti infekcím.Tělo zinek nevytváří ani neukládá, takže je nutné ho neustále doplňovat z vnějších zdrojů. Vysoké dávky zinku jsou toxické. 

Pokud srst vypadává snadno a velmi pomalu se obnovuje - může jít o zdravotní problém. Kůže pak bývá zarudlá, svědivá, se stroupky a pod. Na vině mohou být hormony štítné žlázy, nadledvinek či pohlavní hormony. Proto při nejrůznějších poruchách hormonů dochází k tvoření lysých míst a neobnovuje se srst nová. Spolehlivě stanovit příčinu pomůže vyšetření krve.  

Kůže je důležitý orgán v sociálním životě - vydává pachy tím i řídí sexuální chování a pomáhá identifikovat jiné ho psa a teritorium. Srst tedy hraje důležitou roli ve vztazích mezi psy a také majitelem. Je velmi příjemné hladit a česat svého psa. Vliv hlazení hebkého psího kožíšku má naše zdraví a pohodu velký vliv. 

Odkazy
© 2010 - 2014. Provozovatel eshopu: 4dox Rychlý kontakt: info@neztratimse.cz | 774 117 093
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace