Blog
Místo pro zápisky ze života

Aby se nám neztratili...


Pes jako pomocník člověka přestává plnit hlavní roli při práci a stále více se z něj stává společník. Rozšiřují se tak místa, kam se během svého života po boku pána dostane. Zvyšuje se tím šance, že se pejsek může zaběhnout a nebude se moci dostat domů. Proto je důležité pejska označit, aby mohl být identifikován a dostal se zpět ke svému pánovi. Přibližně každý třetí pes se alespoň jedenkrát za svůj život z různých důvodů ztratí. V případě, že nemá identifikační údaje, končí v útulku nebo si jej nálezce ponechá, protože není kam ho vrátit.

Možnosti označení můžeme rozdělit na dvě skupiny.
První je označení na těle psa. Tam patří tetování a čipování. Dříve se domácím zvířatům dělaly zástřihy do kůže např. na uších a výžehy, ale dnes se již naštěstí tyto metody u psů nepoužívají.

Tetování

Tetování se týká převážně psů s průkazem původu. Místo, kam se dává je slabina nebo ušní boltec. Štěňátka tetuje veterinární lékař ve věku cca 6-7 týdnů čísly, které přidělí plemenná kniha. Pod tímto číslem je pak pejsek evidovaný v plemenné knize, kde je zapsáno plemeno, datum narození, barva, předci a jejich dosažené výsledky na výstavách a zkouškách. Dále název chovatelské stanice, jméno a adresa chovatele. Chovatel by si měl vést záznamy, komu štěňátko prodal. Jen tak je možné najít přes tetovací číslo majitele. Pokud majitel sám nepožádá plemennou knihu o záznam s kontaktem k uvedenému pejskovi. Ne všichni chovatelé si však záznamy vedou. Psi bez průkazu nebo kříženci takto mohou být označeni v některém z útulků, ale podle čísla nelze dohledat, který útulek pejska tetoval. Neexistuje totiž databáze čísel a útulků, které psy takto označují. Velká nevýhoda tetování je, že se věkem pejska stává nečitelné a nemůže proto posloužit k jeho přesné identifikaci.

Čipování

Modernější způsob označení psů bez rozdílu původu je čipování.
Čip aplikuje veterinární lékař. Aplikují se i koním, opičkám, ptákům, plazům, mořským savcům atd.
Jsou to malé, několik milimetrů dlouhé válečky (přibližně velikosti zrnka rýže) vyrobené z dobře snášenlivého materiálu. Obsahují anténu a několikamístný kód. Vpravují se pod kůži označovaného zvířete pomocí speciální injekční jehly, a to na levou stranu krku. K čipu dostanete samolepky s příslušným kódem. Ty se vlepují do průkazu původu psa, do očkovacího průkazu nebo pet pasu. 
Nevýhodou zůstává, že čip není možné oproti tetování přečíst prostým lidským okem. K jeho zjištění je potřeba čtečka. Ta vysílá elektromagnetické záření, na jehož působení čip reaguje. Čipem označené zvíře trochu připomíná zboží v obchodě. Přiložíte čtečku, ozve se pípnutí a zobrazí se kód čipu. Můžete mít také dvířka pro psy, které reagují na čip a umožní psovi průchod do domu. Důležité je po načipování pejska zajistit jeho evidenci v registru čipů. Buď si ji může majitel zařídit sám podle svého výběru nebo tuto službu zajistí veterinární lékař, který čip aplikoval. Bez registrace ztrácí čip svůj smysl a pejsek jako by jej neměl. Registrů čipů je v ČR pět:

www.narodniregistr.cz
www.identifikace.cz
www.vetkom.cz
www.czpetnet.cz
www.backhome.cz

Pokud se např. stěhujete nebo měníte telefon, je potřeba tyto údaje v registru aktualizovat. Čip má své velké výhody - identifikace je nezaměnitelná, celoživotní a průkazná.

Známka

Druhá možnosti označení je obojek nebo postroj se psí známkou, destičkou nebo jinak napsaným kontaktem. 
První psí známky se na našem území začaly objevovat v druhé polovině 19. století, a to na Moravě. Asi vůbec první psí známkou je známka města Kroměříž, datovaná rokem 1869.

Pokud se setkáte s historickou známkou bez letopočtu - kosodélník s ležícím psem nebo se stojícím psem , jsou to psí známky kontumační.

Primárně není účel psích známek identifikace. Psí známky vydávané obecními a městskými úřady slouží k označení psa, jehož majitel za něj zaplatil příslušný poplatek - výběr daní. Databáze informací k známce bývá neúplná a také mimo úřední hodiny nedostupná. 

Podobnou variantou je známka se jménem psa, telefonem a kontaktem na majitele. Tu si lze nechat vyrobit u mnoha firem, nejčastěji ve výrobně klíčů a gravírování. Výhodou je snadná a rychlá čitelnost. Nevýhodou možnost, že jí pes může ztratit.

Můžete také nechat pejskovi ušít obojek na míru s výšivkou jména telefonního čísla.

A co Váš pejsek? Chodí s Vámi na vycházky anonymní?

Nebo má velkou šanci vrátit se domů, pokud se ztratí?


Odkazy
© 2010 - 2014. Provozovatel eshopu: 4dox Rychlý kontakt: info@neztratimse.cz | 774 117 093
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace